2012 is terecht gekozen tot jaar van de Bij
Het jaar van de Bij wordt georganiseerd door de KNNV Bijenstichting, IVN, Nederlandse Bijenhoudervereniging en EIS Nederland.
 
Wereldwijd gaat het al jaren slecht met de Bijen. Niet alleen gaat het slecht met de Honingbij ook met de wilde en solitaire Bij gaat het slecht.
 
Dat het slecht gaat met onze Honingbij komt niet alleen door het afnemend aantal imkers wat op zichzelf ook al zorgwekkend is!
De oorzaken zijn divers, onder andere verschralen van het landschap en de besmetting met de Varroamijt worden als mogelijke oorzaak gezien. Echter nationaal en internationaal schrijven steeds meer wetenschappers de oorzaak hoofdzakelijk toe aan het gebruik van het middel Imidacloprid. Een middel wat wordt meegegeven aan het zaadje en wat de plant preventief beschermd tegen insecten.
Nu al overstijgt het aandeel Imidacloprid 10.000 maal de toegestane norm van het oppervlakte water op een aantal plaatsen in ons land.
Daar waar steeds meer landen het middel Imidacloprid verbieden, blijft ons land achter.
 
In de uitzending van Zembla van afgelopen maart komt naar voren dat de regering zich laat voorlichten door een onderzoeksbureau verbonden aan de universiteit van Wageningen dat voor een deel ook wordt gesteund door Bayer, BASF en Syngentra die onder ander verantwoordelijk zijn voor het op de markt brengen van het middel Imidacloprid!
 
Vele Nederlandse imkers hebben te maken met de zogenaamde Bijen verdwijnziekte (Colony Collapse Disorder). De naam van deze ziekte is afgeleid van het verschijnsel dat hele volken na de winter uit de kasten zijn verdwenen. Nederlands internationaal Bijenonderzoekster mevrouw R. van der Zee geeft aan dat Nederland aan de top staat als het gaat om Colony Collapse Disorder, 30% van de Bijenvolken overleeft de winter niet.
 
We zouden ons grote zorgen moeten maken als je bedenkt dat 80% van de planten voor de bestuiving afhankelijk zijn van Bijen en 70% van de groenten niet meer verkrijgbaar zou zijn zonder de Bij.
 
Heem wil zich inzetten voor het behoud van de Bij in ons land. Dat doen we op kleine schaal, door het actief houden van onze eigen volken op de kwekerijen van Heem, maar ook grootschalig door een natuurlijkere aankleding/inrichting van het groen in ons land, onder andere door het inzaaien van bloemrijke vegetaties.
 
Wilt u weten wat de mogelijkheden zijn voor u voor een meer natuurlijkere omgeving voor het groen van uw tuin, bedrijventerrein of gemeente neemt u dan gerust contact met ons op.
 
Website Het jaar van de Bij
Uitzending Zembla Moord op de Honingbij, maart 2011

Delen: